

У Бродах, що на Львівщині, мешканці приватного сектору розпочали бунт проти життя у смороді. Вже три десятиліття нечистоти із сусідніх багатоквартирних будинків тут спускають у звичайний рів навпроти людських обійсть. Зараз рів перетворився на запущений «відстійник», де збираються і фекалії, і дощова вода.
«Сморід жахливий. Особливо ввечері у безвітряну погоду. На вулиці не можливо всидіти. І якщо я б вам зробив горнятко кави, то сумніваюся, що ви б могли його спокійно випити», – описав життя журналістам «Правди. Наживо» (щобудня о 19:00 на телеканалі NTA) мешканець Бродів Андрій Гром’як.
«Ми вже 30 років звертаємося у міськраду. Вже є і покійні мери, які нам не допомогли», – доповнює його місцева мешканка Галина Бутинська.
Особливо нестерпно, за словами бродівчан, стало цьогоріч. Припускають, що ситуація загострилася через сильні опади.
« Не можливо тут перебувати. В мене троє дітей – ні вікна відкрити, ні нічого зробити», – каже мешканець Бродів Богдан Буштин.
Будинки звели, каналізацію – не побудували
Причина життя із запахом нечистот – відсутність септиків, тобто автономної каналізації у чотирьох багатоповерхових будинків, які здали в експлуатацію ще 30 років тому. Всі відходи спускають у рів, що одразу навпроти приватних будинків.
«Прийшла жінка-сусідка із тих будинків і каже: “Ми не будемо качати і не будемо будувати септики, платити гроші за викачування. Нехай нам це робить міська влада”. Немає проблем – нехай робить міська рада. Але нехай приберуть фекалії», – бідкається на проблему мешканка Бродів Галина Бутинська.
«Я їм казав: “Це не є проблема – зробити септик. Але люди принципово не хочуть це робити, бо якісь кошти треба на це закласти. А ще треба його регулярно викачувати. Раз чи двічі на місяць», – додає Андрій Гром’як мешканець Бродів.
На території багатоквартирок журналісти зустріли двох чоловіків, які саме щось копали. За їхніми словами, якраз септик, бо попередній зруйнувався. Проте чіткої відповіді щодо звинувачення сусідів так і не змогли дати.
«Так міська управа зробила. До чого тут ми? То без толку щось зараз казати. Позиція буде висловлена пізніше», – лаконічно відмахнулися від запитань NTA.
Припис за бажання не дихати смородом
Урешті терпіння мешканців-«приватників» дійшло до точки кипіння. За власні кошти вони засипали рів землею. У результаті, отримали припис від міської влади з вимогою розгорнути землю та повернути усе до попереднього стану.
У Бродівській міській раді пояснюють, чому один із житлових масивів Бродів опинився за крок до екологічної біди.
«Цей мікрорайон є проблемним, бо рівень ґрунтових вод тут дуже високий. Тому ливневу каналізацію, яку в перспективі мала збудувати разом із масивом, так і не встановили», – пояснює заступниця міського голови міста Броди Ірина Олеха.
За її словами, припис видали не лише тим мешканцям, які страждають від постійного смороду і які загорнули канал землею, а й тим, хто досі немає автономної каналізації. На місці конфлікту працювала також спеціальна комісія щодо приведення вигрібних ям у належний стан.
«Вигрібні ями мають виконували свої функції, а не бути збирачами дощових вод разом із каналізаційними відходами», – додає Ірина Олеха.
Ціна питання – 7,5 мільйонів гривень
На виконання припису чиновники дали людям до двох місяців часу. Якщо їх не виконають, звертатимуться до правоохоронців та екологічної служби.
Також уже є готова проєктно-кошторисна документація на будівництво централізованого каналізаційного колектора. Його вартість – 7,5 мільйонів гривень. Наразі таких грошей у міста немає, відтак, коли вдасться реалізувати проєкт, невідомо.
Водночас готові скаржитися аж до міністерського рівня і мешканці приватного сектора. Вони принципово готові не виконувати припис про розчищення рову від землі, поки сусіди із багатоповерхівок не встановлять автономну каналізацію.
Юлія Бундз
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"
Коментарі