НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > ВІЛ та СНІД. Інфікування, різниця та чому варто кожному зробити тест

ВІЛ та СНІД. Інфікування, різниця та чому варто кожному зробити тест

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Його мета – підвищити обізнаність населення про ВІЛ-інфекцію. Також закликають людей здати тест на ВІЛ

1212

Безкоштовний, добровільний та конфіденційний. До Всесвітнього дня боротьби із СНІДом львів’ян заохочують тестуватися на ВІЛ-інфекцію. Розповідаємо, де і як це можна зробити. Зокрема, одне і місць, де можна пройти тест на ВІЛ у Львові– Львівський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом, що на вулиці Лисенка, 45.

ВІЛ – причини інфікування і тест

У реєстратурі скеровують до кабінету соціального працівника. Саме там консультують і відповідають на найпоширеніші запитання: ВІЛ передається статевим шляхом, через кров і від матері до дитини, а незахищені статеві контакти є на першому місці серед причин інфікування, ін’єкційне вживання наркотиків – на другому.

«Чотири рідини є небезпечними щодо інфікування на ВІЛ-інфекцією – кров, сперма, вагінальна секреція і грудне молоко», – говорить соцпрацівниця Світлана Сорочан.

Вона розповідає, що у її практиці бували випадки, коли у парках чи в інших місцях люди могли ненароком вколотись використаним шприцем, які будь-де розкидають узалежнені від наркотиків. Та завдяки вчасній допомозі медиків – інфікування невиліковним захворюванням можна уникнути.

«У разі інфікування слід негайно звернутися до Львівського обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом. У нас можна отримати постконтактну профілактику протягом трьох діб. Важливо: після 72 годин препарати не будуть ефективними», – розповідає Світлана Сорочан.

Результат тесту повідомляють тільки тій людині, яка його здавала. Перевіритись на наявність інфекції можна як за повними анкетними даними, так і анонімно. Отримане скерування від соцпрацівниці передають медсестрі у маніпуляційній. Саме вона і проводитиме тест.

«Нам потрібно тільки одну крапельку крові», – каже медсестра і заспокоює, адже, скільки б разів про проходив процедуру, хвилювання здебільшого не вдається позбутися. Результат тесту треба чекати 15 хвилини

На Львівщині майже 6 тисяч ВІЛ-інфікованих

Інфекціоністка Олена Павлишин пояснює, чим відрізняється ВІЛ від СНІДУ і які перші ознаки захворювання.

«Коли вірус імунодефіциту людини потрапляє в організм, то інколи навіть десятиліттями  може не проявлятися. Та одного дня організм може втомитися стримувати ВІЛ. Саме тоді людина починає хворіти різними недугами. Це може бути туберкульоз, молочниця дерматит чи загострення псоріазу. Тож ВІЛ живе з ними в симбіозі і переходить у СНІД. Це пояснюється низьким імунітетом», – говорить вона.

«Ніколи б не подумала, що СНІД може трапитися зі мною»

Уже багато років ВІЛ та СНІД не є смертельними, але й досі – невиліковні.

«Підтримувати якісне життя допомагає антиретровірусна терапія, що не має жодних віддалених наслідків», – розповідає 55-річна львів’янка Жанетта Матвейко. Вона живе із діагнозом «СНІД» уже 12 років.

«Ніколи не могла подумати, що це може трапитися саме зі мною. Я дізналася про свій діагноз випадково. Якось подруга попросила підтримати її, коли здаватиме тест на ВІЛ. Я вирішала перевіритись із нею за компанію. У неї  результат негативний, а мені сказали залишитись», – згадує Жанетта.

У неї також виявили туберкульоз. До того ж 15 років залежності і кілька років у в’язниці далися взнаки. Тоді жінка ледве вижила. Зараз Жанетта є щасливою мамою та бабусею, а також соцпрацівницею – допомагає тим, хто опинися у схожій ситуації, вийти з неї.

«Без допомоги оточення витримати той шлях розпачу, приниження, дискримінації  не можливо. Зараз у мене є команда, з якою ми ефективно працюємо. Хочемо допомогти кожному побороти свій страх у прийнятті свого нового статусу. Суспільству маємо показати, що ВІЛ-інфіковані  – мають право на життя. Ніякий ярлик вішати на когось не можна»,каже Жанетта.

Зупинити поширення ВІЛ-інфекції може тільки тестування

На Львівщині близько 6 тисяч ВІЛ-інфікованих, близько половини з них про свій позитивний статус і не здогадуються, а серед тих, хто в курсі про своє захворювання, – ліки не приймають менше половини. Ці фактори сприяють подальшому поширенню інфекції. Тобто, якщо ВІЛ-інфікована людина приймає терапію, то від неї неможливо заразитися вірусом, зокрема, й через статеві стосунки.

«До прикладу, 99,9% дітей у ВІЛ-інфікованої мами народжуються здоровими, якщо вона вчасно обстежена. У нас в Україні вагітним двічі, а той й частіше, проводять тестування на ВІЛ. Якщо мама отримала вчасну антиретровірусну терапію, то діти будуть  здорові. Єдине застереження – це відсутність грудного годування», – говорить інфекціоністка Олена Павлишин.

Через низький рівень тестування на ВІЛ, за даними експертів ВООЗ, наша країна посідає перше місце в Європі за темпами поширення цієї небезпечної недуги. Тож аби не поповнювати невтішної статистики, навіть попри те, що ознак недуги немає, варто зробити швидкий тест на ВІЛ, зокрема можна перевірити відразу й вірусні гепатити,  заради власного спокою.

Це можна зробити у свого сімейного лікаря, або у найближчому центрі СНІДУ, неурядових організаціях чи приватних лабораторіях. Адже понад 60 тисяч українців ВІЛ-інфіковані і не знають про це.

 Віра Лабич

 

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"