

Колишній соратник Віктора Януковича, один із найвпливовіших депутатів нинішньої фракції ОПЗЖ Сергій Льовочкін може замінити хворого Леоніда Кравчука в тристоронній контактній групі щодо Донбасу.
Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков, який виконує обов’язки Коравчука в українській делегації тристоронньої контактної групи, подейкують, перейде на посаду міністра оборони.
А «слуга народу» Ірина Верещук, імовірно, очолить Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій замість якраз Олексія Резнікова.
Рокіровки ще остаточно не узгоджені, але, на думку експертів, цілком імовірні.
Людина Януковича на переговорах щодо Донбасу?
Про можливу нову роль Льовочкіна ше наприкінці минулого тижня розпочали «воду мутити» політологи й експерти, які зазвичай не вилазять із телеканалів на кшталт «Наш», «Перший незалежний» тощо.
«Кравчук надовго, на жаль, вийшов із великої політики через поважний вік. Банкова ж, імовірно, зацікавлена в мирному треку, або просто переговорах щодо Донбасу… Льовочкін показував у цьому майстерність, так що росіяни його можуть зрозуміти, адже він представляє партію, яка виступає за реалізацію Мінська», – написав у соцмережах політичний експерт Кирило Молчанов.
Його колега Валентин Гайдай вважає, що поява Льовочкіна може надати нового імпульсу в переговорах. Хоча, звичайно, головна роль в цьому відведено керівництву України та Росії.
«Там потрібна, скажімо так, не скандальна людина, яку сприйматимуть хоча би нейтрально і в «ЛДНР», і в Росії. Льовочкін, на відміну від того ж Медведчука, не є явно проросійським політиком. А в переговорах це дуже важливо. Бажано не асоціюватися ні з майданом, ні з Росією, ні із Заходом», – зазначив Гайдай.
Щоправда, такі чутки відразу ж наразилися на спротив з інших таборів української політики. Зокрема, експерт-аналітик Борис Кушнірук називає Льовочкіна уособленням режиму Януковича:
«Те, що він вчасно переметнувся й уникнув покарання, не змінює того факту, що він був одним з конструкторів системи влади, яка привела країну до Майдану. Його роль у всіх тих подіях до кінця досі не розуміють. Лише хочу звернути увагу, що 1 грудня 2013 року, коли відбулась провокація, а потім жахливе побиття людей на Банковій та Інститутській, російське телебачення знімало все у прямому етері з будівлі адміністрації президента України. Вони наперед знали, що там відбуватиметься», – наголосив Кушнірук.
За його словами, не витримують критики запевнення про те, що Льовочкін користується авторитетом у РФ, бо його там сприймають швидше не як ворога, а банального зрадників. Тому, на думку експерта, потрібно шукати іншу кандидатуру.
Льовочкін = Медведчук
У самій тристоронній контактній групі наразі доволі скептично ставляться до цим розмов. Учора ввечері в ефірі телеканалу “Україна 24” член української делегації Сергій Гармаш сказав таке:
“Я такого не чув і, чесно кажучи, не можу навіть припустити, що такий варіант можна реалізувати. Призначає голову делегації Офіс президента. Думаю, якби реально були такі розмови та варіанти, я чув би про це», – зауважив він.
А от щодо 87-річного Леоніда Кравчука, то до роботи поки що повернутися він не може. Як відомо, у червні Кравчук переніс операцію на серці та проходить реабілітацію в Німеччині.
Натомість політичний експерт Петро Запотічний у коментарі NTA заявив, що потенційне призначення Сергія Льовочкіна стало би помилкою президента Володимира Зеленського.
«Це пішло би врозріз проукраїнському патріотичного повороту, який частково започаткував Зеленський. Появу Льовочкіна в переговорах суспільство сприйме не менш негативно, ніж перебування там Віктора Медведчука за часів президентства Порошенка. Для націонал-патріотів Льовочкін і Медведчук – це майже однаково токсичні персонажі», – вважає експерт.
Однак, за словами Петра Запотічного, у Банкової можуть бути свої стратегії та плани. З появою Льовочкіна можуть обговорювати не лише мир на Донбасі – якраз у цій темі Кремль навряд чи хоче йти на компроміси, – а й питання транзиту газу.
Щоправда, дуже сумнівно, що при ньому в переговорній групі залишаться проукраїнські діячі Сергій Гармаш чи Денис Казанський та й інші особи, яких Офіс президента долучив до тристоронньої контактної групи раніше. Тобто, переформатують і склад групи, і її ідеологію. Такий розворот категорично не сприйме значна частина українського суспільства.
«Миротворець» зі Львова в міністерстві оборони?
Одразу декілька впливових оглядачів поширили останніми днями інформацію про те, що президент Зеленський погодив віце-прем’єр-міністра та міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексія Резнікова на посаду міністра оборони.
На час хвороби Леоніда Кравчука він тимчасово очолює українську делегацію у Тристоронній контактній групі в Мінську. Якщо таке призначення відбудеться, то він не зможе надалі виконувати цю функцію.
55-річний Олексій Резніков народився та виріс у Львові, ще 1991-го році став співзасновником брокерської компанії «Галицькі цінні папери» та доволі успішно у відносно молодому віці розгорнув адвокатську діяльністю. Уже давненько отримав прізвисько «Миротворець» через те, що більшість конфліктних ситуацій приводив до мирного врегулювання.
Потім переїхав до Києва, пішов у політику. Розпочав 2008-2014-го років депутатом Київської міської ради від Блоку Миколи Катеринчука.
А 4-го березня 2020-го року після так званого перезавантаження уряду отримав посаду віце-прем’єр-міністра, міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Виправдовуючи прізвисько, Олексій Резніков часто намагався згладжувати гострі кути та робити заяви, які влаштували би всі сторони конфлікту. Політичний експерт Петро Запотічний вважає, що в питаннях війни на Донбасі він відіграє роль громовідводу, дуже розмито коментуючи непопулярні моменти.
«Чесно скажу: не уявляю, як із такими подекуди пацифістськими висловлюваннями та настроями, які часом бувають у Резнікова, можна працювати міністром оборони. Тим паче – у наш час російсько-української війни», – дивується експерт.
І Верещук у міністри?
Замість Олексія Резнікова міністерство тимчасово окупованими територіями, за чутками, мала би очолити Ірина Верещук. Вона неодноразово заявляла про готовність очолити саме Міноборони. Проте поки що розмови «сватають» її в інше відомство в уряді.
«З одного боку, вона в цій темі, і це непогано. Значно гірше, якби узяли людину просто з вулиці, – прокоментував у соцмережах можливе призначення політичний журналіст Олег Базар. – З іншого, у Верещук подекуди дивні погляди і ще дивніші контакти з руснявими у минулому. Хоча, як слухняний солдат партії, вона робитиме все, що скажуть з Банкової».
За інформацією LB, це питання можуть остаточно вирішити вже наступного тижня. Принаймні учасники процесу урядових рокіровок, за неофіційною інформацією, погодилися на такі зміни.
Зрозуміло, що за декілька днів може ще все і змінитися. Проте стосовно Олексія Резнікова й Ірини Верещук сигнали доволі чіткі. Натомість про призначення Сергія Льовочкіна в тристоронню контактну групу щодо Донбасу інформація доволі суперечлива. Тому деякі експерти не виключають або роздуми та переговори у владних кабінетах із цього приводу, або банальний вкид.
Віталій Павлишин
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"