

Кабінет міністрів затвердив порядок встановлення заборони чи обмеження на вибір місця перебування та проживання людей на території, де діє воєнний стан.
Таке рішення ухвалили напередодні на засіданні уряду.
У документі сказано, що запровадження заборони або обмеження здійснює військове командування на підставі указу президента про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
Також військові командири разом із військовими адміністраціями можуть самостійно або із залученням органів влади ухвалювати рішення про запровадження заборони або обмеження на вибір місця перебування чи проживання людей. Про таке рішення у разі його ухвалення мають повідомити через медіа.
У своєму рішенні командування має обґрунтувати необхідність і зазначити терміни запровадження заборони на пересування, а також надати перелік людей чи населених пунктів, яких заборона стосується.
Воєнний стан. Коли можуть ввести і для кого
Нещодавно Міністерство оборони видало наказ, який затверджує перелік спеціальностей та професій, які є спорідненими з відповідними військово-обліковими спеціальностями. Представниці цих сфер беруться на військовий облік військовозобов’язаних. У разі введення воєнного стану військових фахівчинь-жінок можуть призивати на військову службу.
Воєнний стан може вводитися у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.
Закон України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає:
- запровадження трудової повинності для працездатних осіб на роботах оборонного характеру;
- використання ресурсів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони;
- комендантську годину та особливий режим в’їзду і виїзду;
- перевірку документів громадян, огляд речей, транспорту та багажу;
- квартирну повинність для розміщення військовослужбовців.
Контролюватимуть і діяльність медіа. Йдеться про регулювання їх роботи, а також використання для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і населення.
Крім того, держава в умовах воєнного стану матиме право примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань.
Водночас згідно з Конституцією право на життя не можна обмежувати, як і право на житло, а от право на мистецьку діяльність можуть обмежити.
За умови усунення загрози президент України може прийняти указ про дострокове скасування воєнного стану.
Нагадаємо, що тиждень тому секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов заявив, що зараз немає потреби у запровадженні воєнного стану.
У квітні Всеукраїнське об’єднання «Свобода» зробило заяву про відсіч вторгненню московського агресора.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"