НТА > НОВИНИ > Львівські новини > Як 15-річна Настя з Рудок проходить реабілітацію після ДТП, і який проєкт лікарні просить підтримати

Як 15-річна Настя з Рудок проходить реабілітацію після ДТП, і який проєкт лікарні просить підтримати

У Львові триває голосування за проєкти Громадського бюджету. Серед них особливої уваги потребують медичні

616

NTA пропонує огляд медичних проєктів, які цього року претендують на перемогу у Громадському бюджеті Львова. Серед них і такий, який просить підтримати голосами 15-річна Анастасія Попович, яка влітку отримала важкі травми у ДТП у Рудках, коли фура в’їхала у крамницю.

Після тривалого лікування дівчина звелася на ноги і проходить реабілітацію. Щоб процес був швидшим, потрібні не лише вправні руки медиків, а й сучасне обладнання. Його, окрім Насті, його щороку потребують близько 1,5 тисячі травмованих дітей у Львові та області.

Важкі дитячі травми і проєкт «Життя без болю»

Загальна вартість малих, тобто районних – від 50 тисяч до 600 тисяч гривень. Саме такий – малий проєкт «Життя без болю», який передбачає закупівлю реабілітаційного обладнання, хочуть реалізувати у Дитячій лікарні на Орлика.

Чому виникла ідея подати саме такий проект, у лікарні аргументують цифрами. За словами фізичного терапевта Сергія Худи, лише торік у мед заклад звернулися близько 1200 дітей з травмами головного мозку, з дитячими інсультами, зі спінальними травмами, з  політравмами після ДТП. Відтак, обладнання, яке хочуть придбати, передусім саме для таких пацієнтів. Тим паче, що потреба зростає: за неповний 2021 рік лікарня вже мала 1 500 звернень про різні травмування.

«Обладнання, яке ми б хотіла закупити, дозволить пришвидшити відновлення пацієнтів після таких ушкоджень. До прикладу у проєкті ми передбачили такий прилад, як «Баланс-трейнер». Він дозволяє точно відстежувати  баланс та координацію пацієнта, а відтак створювати оптимальну програму для нього. Реабілітація після травми з перших днів є дуже важливо. До прикладу, якщо це неврологічна травма – травма головного мозку – то у перші дні розвивається нейропластичність і ті резерви слід застосовувати з перших годин. Нове обладнання дозволить це зробити швидше», – пояснює фізичний терапевт Сергій Худа.

Його пацієнткою і є Настя Попович – одна із двох дівчаток, що влітку постраждали у страшній ДТП у Рудках, коли фура в’їхала у магазин. Вона також потребує такого обладнання для реабілітації.

Це обладнання допоможе багатьом. Настя, що потерпіла у ДТП у Рудках

Після численних травм 15-річна дівчина заново вчилася ходити. Настя могла б швидше впевнено крокувати, якби терапія проходила на паралельних брусах із перешкодами, але їх наразі у медзакладі нема. Тому лікарі використовують інші методи реабілітації.

Дівчинка каже: вправи, які вона виконує із медиками ефективні, але навіть стояти для запису цього інтерв’ю довго не може.

«Без цих вправ я би ще довго лежала і не могла нормально ходити, сідати. Після аварії, коли ти лежиш, у тебе серйозні ушкодження, не можеш звестися, іноді виникали думки: А якщо і ніколи вже не зможеш. Це складно. Та коли встала – це зовсім інше відчуття. Реабілітація потрібна і дуже допомагає мені. Хотілося б, щоб відповідного обладнання у лікарні на Орлика було більше. Це необхідно і для інших діток», – говорить Настя Попович.

«Живемо уже два місяці в лікарні і приходимо до тями», – додає мама Анастасії Ольга Попович.

Жінка усвідомлює, чим могла завершитись аварія для доньки, тож вдячна Богу і лікарям, які продовжують ставити на ноги її дитину. Хоч перші вправи давались важко:

«З усіх потерпілих у тій страшній ДТП – моя дитина, можна сказати, найщасливіша. Вона вижила. Хоч були численні травми: і черепно-мозкові, і рвані, і рана попереку, і багато швів. Постраждали ноги і таз. Тоді було страшно. Але Бог є. Дякую Йому і лікарям, що моя дитина з того вийшла. Зокрема, завдяки реабілітації. Пригадую, як моя дитина півтора місяця лежала на ліжку і хотіла зробити перші кроки. Вона одну ніжку на землю, і другу, і бачу сльози, сльози. Було важко, тяжко відновлюватись. Те, обладнання, яке є – звичайно своє дало».

Утім, професійних рук фізичних терапевтів недостатньо, аби швидше і безболісно поставити пацієнта на ноги після серйозної травми. Тож у проєкті написали, крім паралельних брусів, ще й про стіл-вертикалізатор, «Балантс-трейнер», колісні крісла,  тренажер для відновлення стопи, стіл для відновлення функцій руки та сходи. Останні – наразі є, але вони не сертифіковані. Їх власноруч  зробили з дерева батьки пацієнтів.

«Сходи для діток вкрай необхідні. Тож батьки наших пацієнтів зробили їх самотужки. Ми їм за це дуже вдячні. Але це  не є спеціалізовані сходи із потрібними ручками, що можна коригувати під ріст дитини. Сходи, яких потребують діти для реабілітації, – двосторонні, щоб підходили і молодшим діткам, і старшим. Життя – це рух, а тим, хто не може рухатися, дуже важко», – говорить асистентка фізичного терапевта Ореста Дзісь.

Великі медичні проєкти

Загальна вартість великих проєктів від 600 тисяч до 3 мільйонів гривень. Це ініціативи загальноміського значеннях. На них виділяють орієнтовно 30% загального обсягу громадського бюджету. Вони об’єднані у дві категорії: «Освітні і медичні проекти» та «Інші».

Медики вважають, що  проєкти охорони здоров’я повинні бути в окремій категорії і не змагатись із освітніми, які теж є важливими.

«Здоров’я – понад усе! А життя тим паче. І  нам необхідні інструменти,  якими можемо надати допомогу. Завдяки вашим голосам сподіваємося!» – говорить завідувачка відділення інтенсивної терапії міської лікарні на Орлика Галина Коваленко.

«Захисти дитяче здоров’я»

Великий проєкт, за який просить проголосувати лікарня на Орлика, – дороговартісна стерилізаційна, яка швидше знезаражуватиме обладнання та менше його зношуватиме.

Оновлення стерилізаційної входить у план розвитку трансплантології в лікарні на Орлика. Адже цьогоріч шпиталь отримав на це ліцензію. А стерильність – це запорука успішного лікування і одужання пацієнтів, а також безпека медперсоналу.

«Звісно ми стерилізуємо обладнання й інструментарій, але сучасне обладнання, яке ми інтенсивно оновлюємо останніми роками, вимагає найновіших методів. Від цього залежить швидкість стерилізації. Наприклад сучасні плазмові стерилізатори повний цикл виконують за 45 хвилин. Це догляд для дороговартісних інструментів, тобто значно зменшується стерилізаційне зношення і суттєво продовжується термін експлуатації!», – каже дитячий хірург Дмитро Грицак.

«Нехай б’ється серце дитини!»

Лікарня швидкої допомоги теж подалася на великий дороговартісний проект -придбання наркознодихального апарата. Він необхідний під час операцій дітей будь-якого віку із серцево-судинними патологіями

«Це є «інтелект» під час надання наркозу дитині. Це апарат, який відчуває, як дихає дитина під час сну. І він надає ту кількість кисню, яка точно потрібно кожному пацієнту», – пояснює хірург Віталій Петров.

 Львівська лікарня швидкої допомоги – єдиний медзаклад у Західній Україні, який надає вузькоспеціалізовану допомогу дітям із серцево-судинними захворюваннями.

Зібрати голоси легше, ніж потім реалізувати

Та зібрати голоси – це чи не найлегше, каже автор одного із переможних проєктів 2019 року  «Стежкою до Ленона»  Олег Пижів. Найважчий процес – це реалізація.

«Це все потрібно контролювати», – наголошує він.

Депутатка міськради від «ЄС» Лейла Мелесова-Вальчак є ветеранкою у цій справі: вона перемагала з і малим, і з великим проєктами у попередніх роках. Навчена власними помилками, порекомендувала авторам проєктів одразу фахово підійти до втілення в життя ініціатив, які підтримали львів’яни.

 «Важливо знайти порядного підрядника на початковій стадії. Особливо у написанні проєкту, коли це стосується будівельних робіт. Потрібно відразу залучати фахівців, правильно прописувати всі кошторисні пропозиції з урахуванням усіх можливих ризиків», – радить вона.

Як взяти участь у голосуванні та доки вони триватиме

Кожен мешканець міста має можливість віддати свій голос двічі – за один великий проєкт і один за малий. Обрання триватиме до 15 листопада. Ті ж, хто зареєстрований у Львові можуть проголосувати онлайн.

«Хто ж не зареєстрований у Львові, але тут офіційно працює, навчається, є внутрішньо-переміщеними особами, або були народжені чи володіють нерухомістю у Львові, мають змогу проголосувати у ЦНАПі за попереднім записом», – озвучив можливості для голосування Орест Файфурка, начальник відділу розвитку мікрогромад Львівської міськради.

Загалом з 2016 до 2020 року фінансування з громадського бюджету отримали 294 проекти.  На реалізацію цих ініціатив витратили близько 188 мільйонів гривень.

Більше про цьогорічних претендентів на перемогу дивиться сьогодні, 9 листопада,  у «Народному Толк-Шоу» (щовівторка на Телеканалі NTA о 19:15). А докладніше про медичні ініціативи розкажуть 13 листопада у програмі «Формула здоров’я» (щосуботи на  NTA о 19:00)

Віра Лабич

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі