НТА > НОВИНИ > Суспільство > Як батькам і дітям підготуватися до школи: поради від психолога

Як батькам і дітям підготуватися до школи: поради від психолога

200

Знову до школи. 1 вересня – свято не для всіх для батьків. Хтось у цей день помітно нервує, а для когось перші дні у школі – випробування. Усе тому, що початок нового навчального року – це ще й новий етап у житті школярів. Як зробити, щоб, переступивши поріг школи, діти не зазнали стресу, а батьки знали, як уникнути ненависті до шкільних буднів – психологиня Наталія Репецька.

Повернутися до навчального процесу і адаптуватися до нових умов після літнього відпочинку – нелегко, каже психологиня Наталія Репецька. Найголовніше завдання батьків – уникнути стресових ситуацій, і зробити усе можливе, аби новий графік був максимально комфортним і передбачуваним для дитини.

Яка найбільша помилка багатьох батьків

«Не потрібно ділитися своїми переживаннями з дитиною та демонструвати власну тривогу, радить психологиня. Це найбільша помилка батьків, які хочуть застерегти малечу від усіх можливих негараздів, які можуть виникнути у школі, посилаючись на власний дитячий негативний досвід. Таким чином, каже Наталія Репецька, дитині не допоможеш, навпаки – покажеш не віру у неї та вороже налаштуєш до світу. Значно раціональніше буде налаштувати школяра позитивно та нагадати базові правила комунікації, а саме: поважати кордони інших та захищати власні, безумовно, вміти домовлятися, знаходити компроміс і знати у кого просити про допомогу».

Повернення до занять – це завжди цікавість і тривога перед незвіданим. Тож, каже психологиня, саме у цей період, батькам слід нагадати дитині про свою любов до неї, стати максимальною опорою у складний для неї момент, а головне – зберігати спокій та урізноманітнювати цей час сімейними традиціями.

«Безумовно, спільний сніданок, обійми та побажання гарного дня значно покращить настрій дитини. Щоб місяці навчання у школі були легшими та щасливішими важливо, щоб вдома було регулярно заплановане щось цікаве як винагорода за плідну працю та старання дитини. Використайте початок нового шкільного року, як можливість для зближення всієї сім’ї. Винагородою може бути похід в кінотеатр чи маленька подорож на вікенд, головне, щоб це було заплановано і дитина мала позитивну мотивацію».

А ще, радить психологиня, не навантажувати дитину одразу додатковими заняттями. У перші тижні після повернення до школи, варто забезпечити дитині повноцінне харчування, прогулянки на свіжому повітрі та фізичну активність. Усе задля того, щоб допомогти подолати емоційні потрясіння. Не слід також забувати хвалити та оцінювати будь-які дитячі зусилля.

А ще, нагадує Наталія Репецька, варто ставити правильні запитання. Не слід формулювати питання, заздалегідь «заклавши» у нього відповідь. Не акцентуйте увагу на результатах навчання – запитуйте дитину про її враження, зусилля і почуття.

Наприклад, не кажіть: «Як справи у школі? Усе добре?». Краще запитайте: «Що найбільше тебе сьогодні вразило? Що тебе засмутило/потішило у школі? Чи був сьогодні момент, коли ти відчув себе спантеличеним? Що ти зробив у цій ситуації?»

Що мають знати батьки першачків

«Насамперед, потрібно підтримувати дитину, розповідати детально про школу та розпорядок дня, який на неї чекає. Бо ж розуміння того, що буде відбуватися з дитиною – значно знизить рівень її тривоги. Найголовніше – говорити правду! Часто батьки заходять в крайнощі та надто позитивно прикрашають процес навчання, а це, як наслідок, провокує ризик розчарування та втрати інтересу дитини до навчання. Є ще й інший метод, до якого вдаються чимало батьків – залякування дитини. Забудьте про нього, бо він формує негативне сприйняття школи та НЕ вплине на успішність у навчанні, навпаки – знизить дитячу самооцінку. Розповідайте дитині про школу лише правдиву, реалістичну інформацію в позитивному оформленні».

Психологи також нагадують батькам, що не варто ідеалізувати свої шкільні роки. Кажуть, не потрібно розповідати дитині, як бездоганно у школі вчилися ви, навіть, якщо це правда. Краще розповісти школярам про труднощі, з якими зіштовхнулися у їхньому віці ви та як їх долали.

«Подбайте про емоційний стан дитини. Пам’ятайте, настрій школяра у перший день навчання – вплине на комунікацію з іншими дітьми та на враження від школи, яке залишиться впродовж усього життя. 

Також треба подбати, щоб у дитини був належний зовнішній вигляд, зачіска, вбрання, яке до вподоби НЕ батькам, а дитині. Дорослим потрібно давати змогу робити такий вибір дитині самотужки, звісно враховуючи правила школи».

І, насамкінець, психологиня нагадує, що діти завдяки дзеркальним нейронам, автоматично приєднується до емоцій дорослих, тож саме тому слід першочергово подбати про свій настрій. І, головне, з вірою у свою дитину, йти вперед у новий етап життя.

Дарина Татарчук

 

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі