НТА > НОВИНИ > Освіта > Як допомогти дитині визначитися із майбутнім фахом. Поради психолога

Як допомогти дитині визначитися із майбутнім фахом. Поради психолога

Важливо підтримати вибір дитини, при цьому, наголошуючи їй на тому, чи вона добре розуміє усі ризики і наслідки.

545

Вступна компанія 2021 незалежно від епідеміологічної ситуації буде проходити у звичному режимі, проте з дотриманням карантинних обмежень. Подати заявку на вступ випускники шкіл зможуть вже у липні. Також МОН планує, що цього року вступники зможуть подавати документи на зарахування дистанційно, надіславши документи через електронний кабінет з використанням е-підпису.

Українські школярі вже закінчують зовнішнє незалежне оцінювання і зовсім скоро зможуть подати документи на омріяну професію. Та цей етап, кажуть психологи, є навіть набагато відповідальнішим, ніж попередні. Адже від цього вибору залежатиме майбутнє. Як його зробити правильним і як батьки можуть у цьому допомогти – програма «Все можливо» на NTA запитала керівницю центру сімейної психотерапії Марію Тракало.

Маріє, зараз українські школярі обирають свою майбутню професію. І частина з них у дуже глибоких роздумах, бо не можуть визначитися. Що порадите?

– В Україні дуже слабким місцем є профорієнтація випускників шкіл, і коли вони обирають свою професію, то часто це не те, що їм подобається і що відповідає їхнім уподобанням. Тож коли потім завершують навчання, то не можуть знайти праці за своєю спеціалізацією, або, якщо й знаходять, то ходять туди як на каторгу. Коли ми приходимо в якийсь сервісний центр, університет, лікарню чи іншу установу і зустрічаємося з незадоволеними, нещасливими людьми, то найчастіше це саме про не любиме місце праці і нереалізованих людей.

– Часто батьки випускників при виборі професії можуть переконувати дитину обрати більш точну науку, чи навпаки обрати – творчі професії. Часто вони аргументують це тим, що та чи інша професія є більш престижною. Як зробити так, щоб опісля дитина не пожалкувала з вибором?

– На жаль, в Україні часто знецінюють професії, які стосуються творчості, чи створення якихось нематеріальних цінностей. Справді проти таких професій батьки часто бунтують і тиснуть на дитину, щоб вона не йшла, наприклад, на театральний факультет, а стала юристом чи медиком.

– Що робити тоді? Дитині йти всупереч волі батьків чи пробувати переконувати на своєму?

– На жаль, не всі діти мають достатньо мужності, щоб бунтувати проти рішення дорослих. Часто буває так, що дитина закінчує університет приносить додому диплом, ставить його для батьків і каже: «Мамо, тато це для тебе, а я тепер пішов робити те, що я хочу». І це драма, бо втрачено чимало часу.

Потім, в дорослому віці, ті, хто завершив навчання теж діляться на дві категорії. Одні кажуть: «Чому ж мама з татом, які мали більше життєвого досвіду не сказали мені, що з малювання я не знайду собі доброго куска хліба». А інші: «Я став успішним юристом, але я геть не щасливий у цьому».

Я би рекомендувала батькам при виборі професії ретельніше спілкуватися зі своїми дітьми. Запитувати: «Які перспективи ти бачиш?», «Чи ти розумієш які жертви буде вимагати від тебе та чи інша професія»? І вже від цього відштовхуватися. Так, щоб це рішення було прийняте з дитиною органічно, бо 17 років це вже достатньо доросла особа, яка розуміє, чим вона хотіла б займатися, а чим ні.

І важливо підтримати її вибір, але при цьому, наголошуючи їй на тому, чи вона добре розуміє усі ризики і наслідки. Але і після цього бути постійно на контакті з дитиною.

Вікторія Хома

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі