НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Як полегшити життя у спеку. Прості поради кардіологині

Як полегшити життя у спеку. Прості поради кардіологині

204

Чому більшає серцевих нападів та загострюються недуги, а від високих температур повітря страждають і хворі, і здорові? –  «Формула здоров’я» (щосуботи на телеканалі NTA) говорила з головною кардіологинею Львова, завідувачкою кардіологічного відділення 8-ої міської клінічної лікарні Валентиною Коваль.

                Спека – це додаткове навантаження на серце

Хто найбільше страждає від спеки?

 На таку погоду реагують усі – і дорослі, і молодь, і діти. А в найбільшу групу ризику входять люди похилого віку, люди які мають зайву вагу, і особливо люди, які мають серцево-судинні захворювання. Під час спеки такої, як у крайній тиждень, збільшується кількість інфарктів міокарда, інсультів, порушень серцевого ритму, гіпотензивних кризів і інших ускладнень з боку серця.

Чому спека впливає на серце та судини?

 Надмірне потовиділення приводить до зневоднення організму, а це – до згущення крові і утворення тромбів в кровоносних судинах. Це вже інфаркти, інсульти, тромбози та інші ускладнення.

Коли кров є густа, серцю важко працювати, адже йому треба перекачувати кров, а це додаткове навантаження. Серце втомлюється, підвищується число серцевих скорочень, піднімається тиск – і відповідно виникають ускладнення загострення ішемічної хвороби серця гіпертензивні кризи.

 «Сердечникам» слід уникати спекотні години і приймати ліки

 Як зменшити вплив спеки на організм хворих?

 У першу чергу тим людям, в яких встановлений діагноз, наприклад, ішемічної хвороби серця (це проявляється стенокардією) чи вже перенесений інфаркт міокарда, чи аритміґ чи серцевоа недостатність, або гіпертонічна хвороба, треба регулярно приймати ліки, попередньо призначені лікарем.

А також берегти себе! Старатися не виходити на вулицю в найбільш спекотні години: з 12:00 до 17:00. На вулиці більше перебувати у затінку, з покритою головою, у легкому одязі, бажано світлого кольору. І дотримуватися  обов’язково питного режиму.

Які ліки допоможуть уникнути проблем у спеку?

Усім пацієнтам-сердечникам виходити на вулицю з медикаментами для швидкого зняття тиску, приступів стенокардії. Нітрогліцерин, наприклад, краще мати у спреї, тому що він швидше допомагає.

Навіть тим людям, які не мають серцевих захворювань, варто мати при собі  валідол, корвалол. Одразу прийняти їх, якщо відчуєте себе недобре.

                    З прийомом аспірину будьте обережні!

Препарати для розрідження крові призначаються не всім гіпертонікам, а особливо тим, що перенесли інфаркт міокарда, мають серцево-судинні захворювання, тобто тим, які вважаються пацієнтами високого ризику.

Обов’язково треба знати пацієнтам, яким призначений аспірин: не можна приймати його у день, коли підвищений тиск. При тиску 160/100 і вище прийом аспірину бажано пропустити.

Аспірин приймати тоді, коли є больовий синдром грудної клітки. Треба розжувати навіть 4 таблетки аспірину для того, щоб розрідити кров, попередити інфаркт. А при гіпертонії навпаки – високий тиск, тому не можна.

Взагалі, гіпертонікам призначають аспірин тільки в тому випадку, коли тиск врегульований, тобто коли він є нижчий за 160/100.

                        Питний режим і харчування у спеку 

Скільки треба випивати води у спекотний день? 

 Кожна людина повинна приймати ту кількість рідини, яка їй належить з розрахунку 30 мл на кілограм ваги. Тобто, якщо молода людина важить 50 кг, то їй потрібно випити півтора літра на день. В середньому, це 2-3 літри, однак є обмеження для тих пацієнтів, які мають це серцева недостатність або захворювання нирок.

Яким має бути харчування?

 У спеку перевагу треба надавати в харчуванні легкій їжі. Бажано, щоб це були овочі, фрукти, компоти, свіжі соки, негазована вода. А важку  їжу, як смажене, гостре, жирне м’ясо, бажано обмежувати. Тому що така їжа створює додаткове навантаження і на серце, і на весь організм, який і так страждає від спеки.

Зрозуміло, що людина не може жити весь час тільки на одних овочах. Тому у вечірні години, коли вже спадає спека, то їжа може бути трошки калорійнішою.

Алкоголь не можна вживати в цей період. Каву обмежити – не більше 1-2 горняток на день, тому що містить кофеїн, а він швидко всмоктується в кров і викликає надмірне потовиділення. Не можна у спеку шампанське та пиво. А от келих сухого вина ввечері 100-150 мл ми не заперечуємо.

              Іще кілька важливих зауважень від кардіологині 

 Як впливає кондиціонер на здоров’я?

 Щоб не нашкодив цей пристрій, різниця температур на вулиці і у приміщенні, на яку встановлений кондиціонер, не має бути більше 10градусів.  Через дуже різкі перепади можна і ангіну дістати, і інфекція може появитися – так радить ВООЗ.

Чого уникати у спекотні дні?

 Ми бачимо те, що у стаціонар до кардіовідділень часто потрапляють люди, які в обід, коли спека, працюють на городі! Крім того, що спека, ще й фізичне навантаження – це ж подвійний удар по судинах, по серцю!

Треба до 9-ої години закінчувати всі городні роботи, а увечері можна вийти після сьомої. Взагалі фізичні навантаження у спеку треба максимально обмежувати!

На пляжі багато людей з непокритою головою, купаються в озері, думаючи, що охолодяться, а голова не покрита, тому часто стаються теплові удари.

 Як відрізнити тепловий удар від гострого серцевого нападу?

 Важко відрізнити на початку, тому що тепловий удар майже з такими самими симптомами супроводжується: людина непритомніє, погано себе почуває. Тому спочатку охолоджуємо, даємо воду, обливаємо водою, даємо прості ліки, як валідол/корвалол, – і якщо ці симптоми тривають більше 15-ти хвилин, викликаємо швидку допомогу!

Як допомогти людині, що знепритомніла у транспорті?

 Насамперед людину треба охолодити, якщо можна, то вийти з транспорту у тінь, або якесь прохолодне приміщення.  Перша допомога: треба дати випити води, облити можна водою, розщібнути сорочку чи комір, чи пояс, чи одяг, який стискає.  

Не бажано давати нітрогліцерин, адже якщо це вперше для людини, то можна навіть пошкодити. А от валідол/корвалол – можна. Знову ж таки, якщо симптоми не проходять, то викликати швидку допомогу

Жанна Ліщенко

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі