НТА > НОВИНИ > Новини політики > Зайдіть завтра. Чому візит Зеленського до Вашингтона не матиме серйозних наслідків

Зайдіть завтра. Чому візит Зеленського до Вашингтона не матиме серйозних наслідків

Політологи висловили версії, чому зустріч із президентом України Джо Байден переносив уже кілька разів, та якими можуть бути результати перемовин у США

161

Президента України Володимира Зеленського запросили до Вашингтона ще в червні, однак зустріч переносили вже декілька разів, що викликало багато запитань і припущень. У неділю, 29-го серпня, заплановану на 31-ше серпня розмову в Білому домі попросили перенести ще на день.

Чому Зеленського відправляють на завтра

Причини такого кроку начебто очевидні – ситуація в Афганістані тривожить США набагато більше, ніж взаємини з Україною.

«Зрозуміло, що це зачіпає амбіції українців, але з реаліями міжнародного життя треба змиритися», – зазначив у коментарі NTA політичний експерт Петро Запотічний.

За його словами, фіналізація виведення з Афганістану американських військ – у світовому масштабі подія набагато важливіша, ніж візит українського президента до США. Тим паче, що наслідки афганської історії зараз, мабуть, ніхто не наважиться спрогнозувати.

Однак, за словами оглядачів, варто звернути увагу ще й на той факт, що таке перенесення відбувається вже не вперше.

«Це втретє, а не вдруге Зеленського змушують коригувати дату зустрічі в Білому Домі, – зауважив у розмові з NTA політичний експерт Олег Оленюк. – Спершу скасували цілком прийнятний час наприкінці липня, потім 30-го серпня, далі 31-ше, а тепер 1-го вересня. І жодних гарантій».

Категорично та прямо з цього приводу висловився український політик Андрій Мисик у своєму дописі у фейсбуці: «Байден вирішив потримати Зеленського в приймальні. У найкращих традиціях досвідченого функціонера. Ну, є така практика у них, коли хтось щось приходить просити, то спочатку його треба протримати декілька годин в приймальній. Щоби знав своє місце».

«Ну, нічого. Буде більше часу в Зеленського на екскурсії. А взагалі це більше подібне на виклик підлеглого на килим із перенесенням дати, ніж на зустріч  двох президентів», – підсумував Андрій Мисик.

Кардинально ситуацію не змінити

Натомість політолог Володимир Фесенко радить не вигадувати конспірологій із цих фактів.

«Усі ж розуміють, наскільки важливою для США стала дата 31-го серпня, – зазначив він. – Остаточне виведення американських військ з Афганістану дуже важливе для американців. У такому випадку переносити візит на тиждень, напевно, було би не дуже правильно з психологічної та тактичної точки зору. Вирішили перенести на день пізніше. Я не думаю, що це якось кардинально позначиться на атмосфері переговорів або на змісті майбутніх домовленостей, чи на тематиці зустрічі».

При цьому Володимир Фесенко погодився з тим, що ситуація не зміниться кардинально, бо зараз не зовсім сприятливий для української сторони, пов’язаний насамперед з подіями в Афганістані.

Проте він вважає, що Україна треба витягнути максимальну користь із зустрічі, принаймні за напрямками, які вже відомі.

І про Коломойського згадають…

Експерти вважають, що в США дуже грамотно побудували візит Володимира Зеленського до їхньої країни.

Як зазначило видання The New York Times, до розмови з Джо Байденом міністр енергетики Дженніфер Гренголм пояснить Зеленському, що саме хочуть від України в сфері енергетики – питання транзиту скрапленого газу з США, ліквідація електрогенерації вугільними електростанціями і участь США в модернізації українських АЕС.

Міністр оборони США Ллойд Остін розповість Зеленському, що Україна не Афганістан, але підходи ті ж – воювати за нас ніхто не буде, якщо ми самі не будемо воювати. Інші деталі – розміщення підрозділів Збройних Сил США в Україні та переозброєння української армії.

«Після розмов з іншими високопосадовцями США Джо Байден хіба що зробить «контрольний у голову» – або погоджуєтеся на наші умови у всіх питаннях, або ми будемо все вирішувати без вашої участі», – спрогнозував політичний експерт Петро Запотічний.

При цьому, за його словами, все відбуватиметься з дотримання дипломатичних норм, однак з чітко виставленими наголосами, які заперечити буде надзвичайно складно.

Окрім того, за версією експерта, високопосадовці США (не обов’язково сам Байден) знову піднімуть питання видачі Коломойського. І в цьому контексті, якщо це порушать аж надто прямо, Зеленському «викрутитися» буде непросто.

Для кого історія успіху?

«З точки зору міжнародного контексту склалося не дуже сприятливе тло для візиту Зеленського у Вашингтон. Але є надія, що  в українського президента є шанс набрати якісь політичні очки під час цього візиту. Тільки варто правильно його використати», – вважає політичний експерт Олег Оленюк.

На його думку, одна з проблем Зеленського полягає в тому, що він занадто багато вимагає – різкість у висловлюваннях (у тому числі і в питаннях «Північного потоку-2» й інших) може зашкодити. Тому експерт гнаголосив на тому, що варто акцентувати увагу на «маленькі перемоги». Адже це краще, ніж їх відсутність узагалі.

Із таким підходом погоджується і політичний експерт Петро Запотічний: «Після явного провалу в Афганістані американцям потрібна хоч якась історія успіху в зовнішній політиці, і це відкриває для України шанс. Але, з іншого боку, схоже, що афганська історія вимагатиме широкого перегляду американської стратегії в цілому».

Тому експерти наголошують на тому, що зараз складно сказати, як американці себе поведуть у подальшому – зосередяться на вирішенні власних проблем чи надалі пропагуватимуть домінантність на міжнародному рівні. Принаймні Володимир Зеленський, мабуть, більше схилятиметься до другого варіанту, щоби отримати ще один «транш» підтримки від США.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі