НТА > НОВИНИ > Економіка > Зеленський і МВФ: більше шантаж, аніж намагання співпрацювати

Зеленський і МВФ: більше шантаж, аніж намагання співпрацювати

Просити гроші легше, аніж працювати над інвестиційною привабливістю країни. Що кажуть експерти про очікування нового траншу МВФ

392

Президент України Володимир Зеленський висловив упевненість, що українська влада виконала всі зобов’язання перед Міжнародним валютним фондом. Відтак очікує, що МВФ виділить черговий транш.

Натомість відомий експерт Валерій Клочок не розділяє оптимізму та впевненості глави держави. Як прокоментував для NTA, наразі у Володимира Зеленського більше декларативних меседжів, аніж реальних кроків до виконання умов Фонду. Понад те, на його переконання, влада могла би зосередитися на пошуку альтернативи кредитним грошам.

Україна готова прийняти гроші

Про те, що Україна виконала всі вимоги, щоб розраховувати на кошти, президент заявив сьогодні, 28 липня, під час пресконференції на форумі «Україна 30». Зеленський повідомив, що проведе телефонні переговори з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Ґеорґієвою.

«Усе, що я обіцяв пані Ґеорґієвій, усе, що нам потрібно для України, всі головні реформи ми розпочали, за них проголосували. Земельна реформа, банківська реформа, Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія. Так, тільки перше голосування, але тим не менше ми пройшли і реформу Служби безпеки України», – зазначив він.

Президент наголосив, що Україна готова до отримання траншу. Зокрема, як раніше заявляв міністр фінансів Сергій Марченко, українська влада має намір домовлятися з МВФ про два транші кредиту по 700 мільйонів доларів.

Вимоги нереалізовані

Проте, на думку авторитетного політичного та економічного експерта Валерія Клочка, нинішня ситуація насправді відрізняється від того, про що говорить президент. Зокрема Валерій Клочок у коментарі NTA виокремив декілька пунктів, через які можуть виникнути розбіжності з МВФ.

Один із них – введення до фонду гарантування вкладів фізичних осіб державного банку «Ощадбанк». Він має ексклюзивні умови, коли вкладникам гарантоване повернення в повному обсязі їхніх депозитних коштів чи коштів, які є на рахунках у випадку банкрутства цього банку.

«Жоден інший банк України не має таких переваг, – наголосив експерт. – На це звертав увагу Міжнародний валютний фонд. І це конкретна вимога, її не виконали на теперішній момент».

Наступний пункт – контроль публічних фінансів. Це означає, що держава мало робить, на думку МВФ, в частині контролю державних закупівель, ефективності використання державних коштів і таке інше.

Валерій Клочок зазначив: «Законодавство, яке ухвалене зараз, є доволі сумнівним з точки зору виконання цієї вимоги. Про це нам неодноразово наголошували наші західні партнери, зокрема, США. Так, закони є, але виникають запитання: яку вони мають практичну цінність, чи зменшать вони рівень корупції, чи збільшать рівень використання державних коштів

Тобто ця вимога, за словами економіста, також залишається нереалізованою.

Він вважає, що можна говорити до певної міри про так звану судову реформу. На ній наполягав Захід, але вона зводиться більше до ухвалення рішення в частині визначального голосу міжнародних експертів у роботі вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Але загалом до судової реформи це має доволі опосередкований стосунок.

«Як на мене, навіть перераховані вище три фактори можуть мати субєктивне судження щодо ефективності їх реалізації з боку МВФ. Заява Зеленського на цьому тлі виглядає швидше як черговий шантаж міжнародної фінансової установи, ніж намагання співпрацювати з нею», – підсумував Валерій Клочок.

У президента багато декларацій

Загалом, експерт критично ставиться до багатьох вимог, які ставить МВФ, для реалізації їх у чинному законодавстві. Але, за його словами, в будь-якому випадку є розуміння того, що в нинішній ситуації, коли нас фактично загнали в дефолт, Україна вимушена йти на кроки із залучення фінансів до державного бюджету через зовнішні та внутрішні запозичення. МВФ у цьому плані був би корисний для України. Хоча за обсягом вони не настільки значні та визначальні.

«Якщо брати структуру державного боргу, то ми винні МВФ трохи більше 10 мільярдів доларів, а гарантований державою борг складає біля 65-68 мільярдів доларів», – пояснив Валерій Клочок.

Говорити про те, що МВФ піде на співпрацю після такої заяви Зеленського, не доводиться, – припустив експерт. Так, Україна отримає певні гроші від МВФ, їх спрямують у державний бюджет. Це сума понад 2 мільярди доларів, які розподілять між усіма країнами у рамках реалізації програми допомоги державам, які зазнали втрат через COVID-19.

«Але це не ті гроші, які би стали маркером для інших фінансових установ щодо нашої подальшої співпраці», – наголосив політичний та економічний експерт. – У заявах Зеленського дуже багато декларацій, а якщо брати по суті, тобто виконання вимог, то вони далекі до того, щоб МВФ на них пристав».

Не кредитні гроші – а інвестиційні кошти

Валерій Клочок наголосив, що варто бути дуже обережними в частині імплементації вимог Міжнародного валютного фонду. На його думку, потрібно виходити винятково з національноцентричних позицій державного прагматизму.

«Втім, зараз риторика влади така, мовляв, ми без МВФ просто пропадемо, загнемося, і нам буде всім ну дуже непереливки. Але це не зовсім та дійсність, яка є насправді. Можна знаходити інші інструменти із залучення не просто кредитних грошей, а інвестиційних коштів. Це дещо не та річ. Бо про інвестиційну привабливість багато говорять, але нічого для цього не роблять. А в нас чомусь усі зосереджені саме на реалізації вимог МВФ», – підсумував Валерій Клочок.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі